Pljačka banke je uvijek bila jaka filmska priča i mnogi filmovi koji su na ovu temu su mega popularni. Ljudi pljačkaše poistovjećuju sa nekim modernim Robin Hood-om. Na banke gledaju kao na negativce, stoga vole ovakve filmove.

–Ja te nisam vidio, ali moja žena te je vidjela.
PET NAJVEĆIH PLJAČKI BANAKA IKADA: KADA SU ZLOČINI NADMAŠILI FILMSKU FIKCIJU
Banke su oduvijek bile simbol sigurnosti i moći, ali i primamljive mete za one koji žele brz put do bogatstva. Iako su mnogi pokušaji pljački propali u roku od nekoliko minuta, neki kriminalci su ostavili neizbrisiv trag u istoriji svojim nevjerovatnim planovima i spektakularnim uspjesima. Ovo su priče o pet najvećih pljački banaka svih vremena – događaji koji su šokirali svijet i inspirisali mnoge holivudske filmove.
1. Pljačka Centralne banke Iraka – 2003. (1 milijarda dolara)
U haosu koji je zavladao Bagdadom tokom američke invazije na Irak 2003. godine, dogodila se možda najjednostavnija, ali i najunosnija pljačka u istoriji.
Šta se dogodilo?
Samo nekoliko sati prije američkog bombardovanja Bagdada, neko je ušao u Centralnu banku Iraka i naredio osoblju da preda gotovo 1 milijardu dolara u kešu. Ime tog čovjeka? Saddam Hussein, tadašnji predsjednik Iraka.
Pljačka je izvedena uz pomoć njegovog sina Qusaya, koji je lično nadgledao utovar novca u kamione. Iako se ne radi o “klasičnoj” pljački sa pištoljima i maskama, to je i dalje bila nelegalna otimačina ogromnih razmjera.
Ishod
Američke snage su kasnije pronašle dio novca – skriven u zidovima i podrumima Saddamovih rezidencija – ali veliki dio novca je nestao bez traga.
2. Pljačka Banco Central u Fortalezi, Brazil – 2005. (70 miliona dolara)
Ova pljačka se često opisuje kao “savršeno isplaniran zločin” koji je mogao da postane scenario za seriju poput La Casa de Papel.
Plan
Kriminalci su mjesecima iznajmljivali kuću u blizini banke i iskopali tunel dug 78 metara, koji je prolazio ispod nekoliko ulica i završavao tačno ispod trezora Banco Central u brazilskom gradu Fortaleza.
Izvršenje
Tokom vikenda, grupa pljačkaša je ušla kroz tunel, izbjegla sve sigurnosne sisteme i iz trezora iznijela 70 miliona dolara u gotovini – teških više od tri tone.
Epilog
Policija je uhapsila više od 20 ljudi, ali veliki dio novca nikada nije pronađen. Neki od organizatora su kasnije ubijeni, što je izazvalo sumnju da su ih uklonile druge kriminalne grupe u borbi za plijen.
3. Pljačka Knightsbridge Security Deposit, London – 1987. (60 miliona funti)
Ova filmska pljačka u srcu Londona izvedena je pod vođstvom Valeria Viccea, bogatog italijanskog playboya i kriminalca s afinitetom za brze automobile i dizajnersku odjeću.
Kako su to uradili?
Viccea je, maskiran kao bogat klijent, zakazao sastanak u sigurnosnoj banci kako bi iznajmio sef. Kada je osoblje uvelo njega i njegovog saučesnika u prostoriju sa sefovima, izvukli su pištolje, onesposobili čuvare i zalijepili natpis na ulazna vrata: “Privremeno zatvoreno”.
Rezultat
U narednih nekoliko sati otvorili su preko 100 sefova i ukrali gotovinu, zlato, nakit i dragocjenosti u vrijednosti preko 60 miliona funti (danas bi to bilo mnogo više).
Sudbina
Viccea je uhapšen, ali je pokušao bijeg iz zatvora i ubijen je u pucnjavi s policijom. Veliki dio ukradenog blaga nikada nije pronađen.
4. Pljačka Securitas, Engleska – 2006. (83 miliona funti)
Najveća pljačka gotovine u istoriji Velike Britanije dogodila se u gradiću Tonbridge u Kentu. Izvedena je s brutalnom preciznošću i ozbiljnim nasiljem.
Šta se desilo?
Pljačkaši su prerušeni u policajce oteli menadžera banke i njegovu porodicu, zatim ga natjerali da im otvori pristup skladištu gotovine u firmi Securitas. Unutra su zatekli više od 80 miliona funti u gotovini.
Brutalnost
Zaposleni su vezani, prijetilo im se oružjem, a pljačka je trajala satima. Banda je koristila kamion za utovar novca – u tolikim količinama da su morali ostaviti nekoliko miliona jer nije bilo mjesta!
Ishod
Više članova bande je uhapšeno, ali dio novca nikada nije pronađen. Neki od kriminalaca su pobjegli u inostranstvo, a jedan je bio uhvaćen u Dominikanskoj Republici godinama kasnije.
5. Pljačka Dar Es Salaam banke, Bagdad – 2007. (282 miliona dolara)
Još jedna pljačka iz ratnog Iraka, ali ovaj put nije izvedena od strane diktatora već od strane – zaposlenih u banci.
Kako su to uspjeli?
Tokom noći, tri zaposlenika banke su iskoristili svoj pristup i odnijeli 282 miliona dolara iz trezora Dar Es Salaam banke u Bagdadu. Nestali su bez ikakvog traga.
Ko je kriv?
Postojale su sumnje da su imali zaštitu ili pomoć od iračkih bezbjednosnih snaga, s obzirom na to da su uspjeli da prođu više kontrolnih punktova s tolikom količinom novca.
Epilog
Ova pljačka je ostala misterija – počinioci nikada nisu pronađeni, a novac je nestao kao da ga je progutala pustinja.