Dodikove prijetnje Srbima dosegle vrhunac: ‘Ko nastavi raditi u Sudu i Tužilaštvu BiH, oduzećemo im imovinu u RS-u’

Nova eskalacija političkih tenzija

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, ponovo je podigao tenzije u Bosni i Hercegovini kontroverznom izjavom u kojoj je zaprijetio svim Srbima koji rade u pravosudnim institucijama BiH. Prema njegovim riječima, svi koji nastave obavljati funkcije u Sudu i Tužilaštvu BiH mogli bi se suočiti sa drastičnim sankcijama – uključujući oduzimanje imovine u Republici Srpskoj.

Ova Dodikova izjava izazvala je brojne reakcije, kako u BiH, tako i u međunarodnim krugovima. Analitičari upozoravaju da se ovakvim potezima ne samo ugrožava pravni sistem zemlje, već i produbljuju podjele među narodima, dok se pravosudni radnici dovode u situaciju da biraju između posla i lične sigurnosti.

Dodikov stav o pravosuđu BiH

Dodik već duže vrijeme negira legitimitet pravosudnih institucija BiH, tvrdeći da su Sud i Tužilaštvo BiH politički instrumentalizovani i da rade protiv interesa Republike Srpske. Međutim, ovog puta je otišao korak dalje, otvoreno prijeteći Srbima koji ostaju na tim funkcijama.

“Svima koji budu nastavili da rade u Sudu i Tužilaštvu BiH, a dolaze iz RS-a, biće oduzeta imovina u Republici Srpskoj. Ne možete da radite za institucije koje ruše RS i očekujete da ovde imate bilo šta,” rekao je Dodik u svom govoru.

Ova izjava se smatra najdirektnijim pritiskom na srpske kadrove u pravosudnim institucijama BiH, jer stavlja ljude pred izbor između profesionalnog integriteta i egzistencijalne sigurnosti.

Reakcije iz pravosudnih krugova i međunarodne zajednice

Prvi odgovori na Dodikove prijetnje došli su od pravosudnih radnika, koji su izrazili šok i nevjericu zbog mogućnosti da im imovina bude oduzeta samo zato što obavljaju svoj posao u okviru legalnih institucija države.

Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH osudio je ovakve prijetnje, naglašavajući da su one direktan napad na nezavisnost pravosuđa i pokušaj zastrašivanja sudija i tužilaca.

Takođe, međunarodna zajednica prati situaciju sa velikom zabrinutošću. Očekuje se da će SAD i EU reagovati na ovaj istup, budući da su već ranije upozoravali na pritiske na pravosuđe i pokušaje podrivanja državnih institucija.

 

Oduzimanje imovine – pravno moguće ili ne?

Pravnici upozoravaju da Dodikove prijetnje nemaju pravnu osnovu. Oduzimanje imovine bez sudske odluke bilo bi kršenje osnovnih ljudskih prava, što bi moglo dovesti do brojnih tužbi i pravnih posljedica po Republiku Srpsku.

Takođe, postavlja se pitanje kako bi se ova odluka sprovodila i da li bi institucije RS-a zaista mogle da izvrše takvu konfiskaciju bez međunarodnih sankcija.

Političke implikacije i moguće posljedice

Ovo nije prvi put da Dodik prijeti Srbima koji rade u državnim institucijama, ali sada se čini da je njegov pritisak dostigao vrhunac. Ovakav stav mogao bi izazvati i unutrašnje podjele unutar političke scene RS-a, jer se mnogi zvaničnici neće složiti sa ovakvim radikalnim mjerama.

Nadalje, ovakva retorika dodatno komplikuje odnose između Republike Srpske i Federacije BiH, ali i odnos BiH sa međunarodnim partnerima. Ukoliko bi se prijetnje zaista pokušale sprovesti, RS bi se mogla suočiti sa novim sankcijama, a Dodik bi mogao postati još izolovaniji na političkoj sceni.

Zaključak

Dodikova izjava o oduzimanju imovine Srbima koji rade u Sudu i Tužilaštvu BiH predstavlja ozbiljan napad na pravosuđe i ljudska prava. Ovakav potez ne samo da narušava osnovne principe pravne države, već dodatno unosi strah i nesigurnost među građane RS-a.

Ostaje da se vidi kako će pravosudni radnici, političari i međunarodna zajednica reagovati na ovu eskalaciju, ali jedno je sigurno – ova Dodikova izjava otvara novo poglavlje političkih tenzija u Bosni i Hercegovini.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime