Bježanje iz zatvora je uvijek bila popularna tema za snimanje filmova i serija i ljudi nekako vole tu tematiku. Naročito se pokazala popularna serija Prison Break, gdje glavna uloga, Michael Scofield na maestralan način izvlači brata iz zatvora. Danas jedna priča na ovu temu a nakon toga malo zanimljivosti o seriji.

-Pa jesi ti budala, vidiš da imamo lance.
“Prison Break” – Serija koja je redefinisala žanr akcijskog trilera i ostala kultna više od decenije
Kada je američka televizijska mreža Fox 29. avgusta 2005. godine prvi put prikazala pilot epizodu serije Prison Break, malo ko je mogao naslutiti da će ova serija vrlo brzo postati globalni fenomen. Njena premisa – genijalni građevinski inženjer koji sebe namjerno šalje u zatvor kako bi spasio brata osuđenog na smrt – bila je toliko napeta, neobična i emocionalno nabijena da je privukla pažnju gledatelja širom svijeta već od prvih epizoda.
Početak priče – Kada ljubav prema bratu postane misija života
U središtu radnje nalazi se Michael Scofield, briljantni inženjer sa smirenim glasom, izraženim intelektom i nevjerovatnom sposobnošću planiranja i improvizacije. Njegov stariji brat, Lincoln Burrows, optužen je za ubistvo Terrencea Steadmana, brata potpredsjednice Sjedinjenih Američkih Država. Iako Lincoln tvrdi da je nevin, dokazi protiv njega su nepobitni. Osuđen je na smrtnu kaznu i smješten u zloglasni zatvor Fox River.
Michael, uvjeren u bratovu nevinost, kreira riskantan plan. On krivotvori oružanu pljačku, bude uhapšen i pošalju ga upravo u zatvor Fox River – isti onaj u kojem se nalazi njegov brat. Ali Michael ne ide nespreman. Na svom tijelu, u formi kompleksne tetovaže koja izgleda kao umjetničko djelo, skriva mapu zatvora, plan evakuacije, podsjetnike i kodirane poruke koje će mu pomoći u bijegu. Od tog trenutka, počinje najuzbudljivija televizijska igra mačke i miša.
Zatvorska svakodnevica – Sistem, saveznici i neprijatelji
Unutar zatvorskih zidina, Michael vrlo brzo shvata da bijeg neće biti moguć bez saveznika – ali i da će svaki savez imati svoju cijenu. Upoznaje niz nezaboravnih likova koji će kasnije postati ključni za razvoj serije:
-
Fernando Sucre, njegov cimer iz ćelije, lojalan i iskren čovjek koji sanja o svojoj djevojci Maricruz.
-
Theodore “T-Bag” Bagwell, psihopatski, manipulativni zločinac s jezivim osmijehom, istovremeno fascinantan i odbojan.
-
John Abruzzi, mafijaš sa vezama i resursima, ali kratkog fitilja i bez trunke milosti.
-
Charles “Haywire” Patoshik, mentalno nestabilan zatvorenik koji postaje neočekivana prijetnja Michaelovom planu.
-
C-Note, bivši vojnik i kontrabandist sa sopstvenim motivima.
Svaki od njih ima svoje razloge da se uključi u plan bijega, ali i vlastite tajne i ciljeve. Michael se mora snalaziti u složenom mikrokozmosu zatvorskih odnosa, balansirati između suparničkih bandi, korumpiranih čuvara i nepredvidljivih okolnosti.
Državna zavjera – Ubijanje istine
Van zatvorskih zidina, paralelno se razvija drugi nivo priče. Lincoln nije optužen slučajno. Njegova presuda je rezultat urote na najvišim nivoima američke vlasti. Tajanstvena organizacija poznata kao The Company stoji iza svega, spremna da eliminiše svakoga ko im stane na put.
Veronica Donovan, bivša Lincolnova djevojka i odvjetnica, pokušava razotkriti istinu i pronaći dokaze koji bi mogli osloboditi Lincolna. Ipak, biva meta profesionalnih ubica i moćnih političkih sila koje ne prezaju ni od čega.
Bijeg i posljedice – Sezone nakon prve
Iako mnogi smatraju da je prva sezona – u kojoj se gradi atmosfera, razvijaju likovi i kulminira spektakularnim bijegom iz Fox Rivera – bila najbolja, serija se nije zaustavila na tome.
Druga sezona prati protagoniste na slobodi. Svaki član ekipe koja je pobjegla ima svoj cilj: neko želi novac, neko novi život, neko osvetu. Međutim, FBI agent Alexander Mahone, genijalni analitičar i strateg, postaje Michaelov najveći protivnik. Mahone je antiteza Scofieldu – podjednako inteligentan, ali s mračnijom stranom i tajnama koje ga proganjaju. I on je pod kontrolom “The Company”, što dodatno komplikuje njegovu poziciju.
Treća sezona vodi priču u zatvor Sona u Panami, gdje Michael mora pomoći još jednom zatvoreniku da pobjegne, ovaj put pod prisilom moćnika iz organizacije. Sona je brutalno mjesto bez zakona, gdje vladaju zatvorenici, a život vrijedi manje od cigarete.
Četvrta sezona uvodi globalnu zavjeru, lov na misteriozni podatak poznat kao Scylla, i konačni pokušaj da se sruši The Company. Ova sezona postaje špijunski triler, mješavina akcije, intrige i visoke tehnologije.
Peta sezona – Povratak iz mrtvih
Nakon višegodišnje pauze, serija se 2017. vraća sa petom sezonom, koja šokira publiku – Michael Scofield je živ. Smješten u jemenski zatvor pod lažnim identitetom, on je sada sredstvo moćnih međunarodnih igrača. Nova sezona donosi osvježenu dinamiku, novu političku pozadinu i emocionalni udarac – jer Michael sada mora da objasni porodici zašto je nestao, zašto je sve inscenirao i zašto se vratio.
Likovi koji su obilježili generacije
Ono što je Prison Break činilo posebnom serijom nisu bile samo zapetljane zavjere i spektakularni planovi bijega, već i duboko izrađeni likovi s kompleksnim motivacijama:
-
Michael Scofield – heroj s hladnim izrazom, ali toplim srcem. Njegova posvećenost porodici, briljantna logika i tihi očaj čine ga jednim od najvoljenijih protagonista u televizijskoj istoriji.
-
Lincoln Burrows – čovjek koji se čini sirovim i impulsivnim, ali koji je iznutra slomljen, iscrpljen borbom i zahvalan bratu do kraja života.
-
Sara Tancredi, zatvorska doktorica i Michaelova ljubav, čija je vjera u pravdu dovedena u pitanje, ali čije srce bira ljubav čak i kad se čini da je sve izgubljeno.
-
T-Bag, zlikovac koji prkosi svakom klišeu, odvratan i fascinantan u isto vrijeme. Njegova preživljavanja, manipulacije i monstruozne odluke čine ga jednim od najupečatljivijih negativaca ikada.
Uticaj i nasljeđe serije
Prison Break je ostavio dubok trag u televizijskom pejzažu 2000-ih. Njegov spoj inteligentnog trilera, snažnih emocija i filmske produkcije bio je nešto novo. Serija je inspirisala mnoge druge – od “The Blacklist” i “24”, do europskih i azijskih serija koje su pokušale kopirati recept zatvorske drame sa širim političkim kontekstom.
Dijalozi, muzička tema koju je komponovao Ramin Djawadi (kasnije poznat po “Game of Thrones”), kao i nezaobilazne tetovaže Michaela Scofielda, postali su dio pop-kulture. Fanovi širom svijeta raspravljali su o teorijama, skupljali stripove, igre, pa čak i nosili tetovaže inspirisane serijom.
Više od serije o zatvoru
Prison Break nije bila samo serija o bijegu iz zatvora – bila je serija o žrtvovanju, porodici, slobodi i vjeri u pravednost čak i kada je svijet nepravedan. Bila je to priča o ljudima koji su gurani preko ivice, koji su iznova padali i dizali se, koji su voljeli pogrešne osobe, donosili teške odluke i koji su – uprkos svemu – ostajali dosljedni onome u šta vjeruju.
Iako je od njenog prvog emitovanja prošlo gotovo dvadeset godina, Prison Break i dalje živi – u srcima obožavatelja, na listama najboljih serija svih vremena i u svakom pokušaju da se podsjetimo kako izgleda borba za ono što volimo, čak i kad je ta borba izgubljena unaprijed.