Priča o Mariji Isabel Quaresma dos Santos je jedan od najsvirepijih i najtragičnijih slučajeva zanemarivanja djeteta u povijesti. Odrasla u kokošinjcu, bez ikakvih ljudskih interakcija i ljubavi, njen život je bio potpuno suprotan onome što bi svako dijete trebalo doživjeti. Marijina sudbina šokirala je svijet, jer je odrastala u izolaciji od ljudi, hraneći se ostatcima hrane koja je bila namijenjena peradi, a fizički i emocionalno je bila lišena svega što bi inače činilo djetinjstvo. Odrasla je s navikama koje su nalikovale ponašanju ptica, hodajući i mašući rukama poput njih, zbog čega su je mediji odmah nazvali “djevojkom s piletinom.”
- Rođena 1970. godine, Marija je bila zdrava beba, ali se njezina sudbina drastično promijenila kad je majka, koja je bolovala od psihičkih problema i meningitisa, odvela bebu u kokošinjac. Majka nije osjećala vezu sa svojom kćerkom, a ostatak obitelji nije poduzimao ništa da spriječi ovu nesretnu situaciju. Marija je bila lišena majčinske ljubavi i osnovnih ljudskih prava.
Tek 1980. godine, nakon deset godina života u kokošinjcu, priča o Mariji postaje poznata javnosti, ali do tada je cijeli sustav bio ravnodušan prema njenoj patnji. Djevojčica je bila psihički i fizički zapostavljena, hranjena je sličnim hranom koju su jele kokoši, a njezin mentalni razvoj nije odgovarao njezinoj dobi. Zbog potpune izolacije, nije mogla govoriti, a njeno ponašanje bilo je gotovo potpuno životinjsko.
- No, nakon što su novinari i stručnjaci saznali za njezinu priču, počela je proces rehabilitacije. Marija je smještena u rehabilitacijski centar, gdje su je stručnjaci pomno pratili i radili na njenoj obnovi. Iako je napredovala u učenju osnovnih vještina poput korištenja znakovnog jezika i objašnjavanja svojih emocija, i dalje je zadržala mnoge navike koje je stekla odrastajući među životinjama.
Unatoč tome što Marija Isabel nikada nije postigla potpuni oporavak, njezin slučaj je postao simbol ljudske ravnodušnosti i potpunog zanemarivanja temeljnih ljudskih prava. Mediji su se trudili izbjegavati daljnju izloženost Mariji, a ona je nastojala živjeti u miru daleko od medijske pažnje.
- Njezin životni put također je postao snažna priča o izdržljivosti i preživljavanju. S vremenom je, uz pomoć rehabilitacijskih stručnjaka, uspjela svladati osnove svakodnevnog života, iako je ostala duboko obilježena traumama iz prošlosti.
Danas je Marija Isabel gotovo potpuno izolirana od medija i živi u potpunoj privatnosti, a njezina priča ostaje snažna opomena o važnosti ljudskog društva i odgovornosti za djecu u potrebi.
BONUS TEKST
Neverovatna priča bosanske majke: Džemila Beganović i šokantan susret sa ćerkom koju je verovala da je izgubila
Život Džemile Beganović iz malog bosanskog mesta Ciljuge kod Živinica obilježen je tragedijama koje je teško izdržati, ali njen neverovatan duh i snaga da se bori i dalje, unatoč svim gubicima, svedoče o njenoj neiscrpnoj volji za životom. Iako je prošla kroz brojne nedaće, gubitak voljenih osoba bio je najteži udarac. Nažalost, Džemila je verovala da je njena ćerka Mirsada mrtva sve do iznenadnog i šokantnog susreta koji joj je promenio život.
1. Suživot sa tragedijom
Džemila je tokom svog života rodila troje dece: dva sina i ćerku. Iako je njen brak bio daleko od savršenstva, ona je svim srcem posvetila svoje vreme i energiju svojoj deci. Njeni sinovi su joj bili najveći ponos, ali život je za nju imao teške lekcije. Njen muž je završio u ludnici, a najstariji sin je često morao da je štiti od zlostavljanja. Uprkos nesigurnostima u braku, Džemila je uvek nastojala da svojim sinovima pruži najbolje što je mogla.
Nažalost, gubitak oba sina bio je previše težak da bi ga podnela. Jedan sin je poginuo tokom rata u Potočarima, kada su izbeglice bile proterane iz Srebrenice, dok je drugi preminuo 2017. godine u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovi gubici ostavili su je u dubokoj samoći, tugujući za svojom decom.