
Izetbegović: “Hrvati bi mogli stabilizirajuće djelovati, podmetnut ćemo rame za vlast ako bude trebalo”
Lider Stranke demokratske akcije (SDA), Bakir Izetbegović, dao je izjavu u kojoj je istakao da bi Hrvati u Bosni i Hercegovini mogli igrati stabilizirajuću ulogu u aktuelnoj političkoj krizi, naglašavajući da je SDA spremna “podmetnuti rame” kako bi se očuvala stabilnost države. Njegove izjave dolaze u trenutku kada odnosi između političkih aktera u BiH prolaze kroz jednu od najtežih faza u posljednjih nekoliko godina.
Politička kriza u BiH i uloga Hrvata
Izetbegović je u svom obraćanju jasno naznačio da očekuje konstruktivniju ulogu hrvatskih političkih predstavnika, posebno Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH), u rješavanju nesuglasica između političkih blokova u Federaciji BiH i Republike Srpske.
“U ovakvim vremenima, gdje imamo neslaganja, pa i otvorene prijetnje iz Republike Srpske, očekujemo da hrvatski politički predstavnici zauzmu stabilizirajući stav. Mislim da bi oni mogli djelovati kao faktor koji će pomoći u smirivanju tenzija i očuvanju stabilnosti BiH,” rekao je Izetbegović.
On je naglasio da je SDA spremna pomoći u formiranju vlasti ako to bude potrebno, aludirajući na mogućnost novih političkih preslagivanja u državnim institucijama.
Odnos SDA i HDZ-a – novi savez na pomolu?
U proteklim godinama, odnosi između SDA i HDZ-a često su bili napeti, prvenstveno zbog neslaganja oko Izbornog zakona BiH i načina izbora člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda. Međutim, posljednji događaji ukazuju na moguće približavanje stavova između ove dvije stranke, pogotovo nakon što je HDZ nedavno održao sastanke s opozicionim strankama iz Republike Srpske.
Politički analitičari smatraju da bi SDA mogla iskoristiti trenutnu situaciju i pokušati ponovno ući u vlast na državnom nivou, uprkos tome što su trenutno opozicija.
“Izetbegovićeva izjava može se tumačiti kao pokušaj da se SDA pozicionira kao neizostavan politički faktor u BiH, čak i u situaciji kada zvanično nisu dio vlasti,” smatra politički analitičar Vehid Šehić.
Dodik i politička kriza u RS-u
Jedan od ključnih razloga za intenziviranje političkih pregovora jeste sve veća kriza u Republici Srpskoj, gdje je Milorad Dodik pod velikim pritiskom zbog pravnih postupaka koji se vode protiv njega. Njegove sve češće prijetnje otcjepljenjem i oštra retorika prema institucijama BiH dovode do toga da političke partije u Federaciji pokušavaju pronaći način da ojačaju državne institucije i spriječe moguće eskalacije.
Izetbegović se osvrnuo i na ovu situaciju, navodeći da je krajnje vrijeme za odgovornu politiku.
“Ne možemo dopustiti da jedan čovjek ruši stabilnost države. Trebamo pokazati političku zrelost i pronaći način da zaštitimo institucije BiH,” rekao je lider SDA.
Šta će biti dalje?
Iako iz Izetbegovićeve izjave proizlazi da SDA želi igrati značajniju ulogu u stabilizaciji BiH, ostaje nejasno da li će HDZ ići u pravcu saradnje s ovom strankom ili će ostati privržen trenutnoj vlasti na državnom nivou.
Također, ostaje da se vidi kako će na ovu izjavu reagovati Trojka (SDP, NiP, NS), koja trenutno vodi vlast u Federaciji BiH i na državnom nivou. Njihov odnos s HDZ-om je često kompromisan, ali bi SDA-ov pokušaj povratka u vlast mogao izazvati dodatne političke tenzije.
Jedno je sigurno – politička scena BiH i dalje je vrlo nestabilna, a naredni potezi ključnih aktera mogli bi značajno uticati na budući odnos snaga u zemlji.