Jedan vic o našoj dragoj dijaspori iz Švedske. Mnogi balkanci odlaze u dijasporu trbuhom za kruhom, ali moramo priznati da je u posljednej vrijeme to postao i nekako trend, pa čak i ljudi koji nemaju neke objektivne potrebe da idu, ipak se odluče na taj potez. No u svakom slučaju, balkanci su se pokazali kao izuzetna radna snaga i cijenjeni su gdje god da odu u svijetu.

– “Znaš li, Haso, ondje život još uvijek teče lagano i s osmijehom.

ŠVEDSKA – ZEMLJA TIŠINE, SNAGE I NAPREDNE VIZIJE

ZEMLJOPISNI I PRIRODNI OKVIR

Švedska (Sverige), smještena na skandinavskom poluotoku, najveća je zemlja Skandinavije i peta po veličini u Evropi, sa površinom od preko 450.000 kvadratnih kilometara. Graniči sa Norveškom na zapadu, Finskom na sjeveroistoku, te je povezana s Danskom mostom Öresund na jugu. Na istoku je okružuje Baltičko more i Botnički zaliv.

Zemlja je poznata po svojim nepreglednim šumama (oko 70% teritorije prekriveno je šumom), tisućama jezera (preko 100.000), kao i visokim planinama na zapadu (Skandinavske planine) koje se protežu duž granice s Norveškom. Švedska ima četiri jasno izražena godišnja doba, s vrlo dugim i mračnim zimama na sjeveru te blažom klimom na jugu, što rezultira vrlo različitim stilovima života unutar iste države.

STANOVNIŠTVO I DRUŠTVENA STRUKTURA

Švedska ima oko 10,5 miliona stanovnika, od kojih najveći broj živi u južnom i centralnom dijelu zemlje. Glavni grad je Stockholm, koji je ujedno i kulturno, političko i ekonomsko središte zemlje. Ostali važni gradovi su Göteborg, Malmö, Uppsala, Lund i Umeå.

U zadnjih nekoliko decenija, Švedska je postala dom brojnih migranata iz Bliskog istoka, Afrike i Azije, pa je danas multikulturalna zemlja s visokom razinom tolerancije i socijalne integracije, iako se povremeno javljaju napetosti i izazovi integracije.

Poznata po rodnoj ravnopravnosti, Švedska ima jedan od najviših postotaka zaposlenih žena, kao i zakone koji aktivno podstiču očinsko odsustvo, jednakost u platama i zastupljenost žena u politici i biznisu.

POLITIČKI SISTEM I DRŽAVNO UREĐENJE

Švedska je parlamentarna monarhija. Iako ima kralja (trenutno Karl XVI Gustaf), njegova funkcija je simbolična i protokolarna. Prava politička moć leži u Riksdagu, jednodomnom parlamentu sa 349 članova. Vladu vodi premijer, a izbori se održavaju svake četiri godine.

Švedska je poznata po svom neutralnom stavu u međunarodnim sukobima, premda je nedavno podnijela zahtjev za ulazak u NATO (što je značajan iskorak iz stoljeća neutralnosti). Članica je EU, ali nije uvela euro – i dalje koristi švedsku krunu (SEK).

EKONOMIJA: SNAŽNA, ODRŽIVA I TEHNOLOŠKI NAPREDNA

Švedska ima jednu od najstabilnijih i najrazvijenijih ekonomija na svijetu. Poznata je po balansu između tržišne ekonomije i socijalne sigurnosti – sistem koji se često opisuje kao “švedski model”. Ovaj model uključuje visoke poreze, ali i izdašne socijalne beneficije poput besplatnog zdravstva, školstva, pomoći za nezaposlene, porodiljskih dopusta i slično.

Najjači sektori ekonomije uključuju:

  • Tehnologiju i inženjering (Ericsson, Volvo, Scania, Saab)

  • Farmaciju i medicinsku tehnologiju (AstraZeneca, Elekta)

  • Softver i IT industriju (Spotify, Klarna, Mojang – kreator Minecrafta)

  • Zelenu energiju i održivu proizvodnju

  • Drvnu industriju i eksploataciju prirodnih resursa poput rude željeza i hidroenergije

Veliki švedski brendovi kao što su IKEA, H&M, Electrolux, Absolut Vodka, Tetra Pak, SKF i Spotify poznati su širom svijeta.

KULTURA, JEZIK I IDENTITET

Službeni jezik je švedski, iako gotovo svi građani govore i engleski, posebno mlađe generacije. Na sjeveru zemlje priznati su i jezici autohtonih naroda, uključujući sámi jezik naroda Laponaca.

Švedska kultura duboko je prožeta vrijednostima tišine, minimalizma, ravnoteže i prirode. Poznat je koncept “lagom” – što znači „ni previše, ni premalo – taman“. Slično, riječ “fika” predstavlja svakodnevni ritual kafe i druženja, koji je neizostavan dio društvenog života.

U svijetu književnosti, Švedska je dom nagrade Nobel, kao i poznatih autora poput Astrid Lindgren (Pipi Duga Čarapa), Stiega Larssona (Millennium trilogija) i Henninga Mankella (Wallander). Švedski film je priznat na svjetskoj sceni, a redatelj Ingmar Bergman ostaje legenda sedme umjetnosti.

Muzika je još jedna moćna izvozna industrija: od legendarne ABBA-e, do Roxette, Avicii, Zara Larsson, Europe, pa sve do brojnih svjetskih pop hitova koje pišu švedski producenti poput Max Martina.

OBRAZOVANJE I ZDRAVSTVO

Obrazovanje u Švedskoj je besplatno na svim nivoima – uključujući univerzitete. Sistem je poznat po inkluzivnosti, modernim metodama podučavanja i velikom broju međunarodnih studenata. Univerziteti u Lundu, Uppsali i Stockholmu među najprestižnijima su u Evropi.

Zdravstveni sistem finansiran je iz poreza, te je gotovo potpuno besplatan za građane. Postoji jaka mreža domova zdravlja, bolnica i specijaliziranih ustanova, a medicinska njega smatra se među najboljima u svijetu.

ŽIVOTNI STANDARD I KVALITET ŽIVOTA

Švedska redovno zauzima najviše pozicije u indeksima kvaliteta života, ravnoteže između posla i privatnog života, sigurnosti, zdravlja i obrazovanja. Gradovi su čisti, javni prevoz je efikasan, a većina stanovništva živi u energetski efikasnim, ekološki održivim domovima.

Među zanimljivim detaljima je to što gotovo niko ne koristi gotovinu – Švedska je među prvima u svijetu koja planira potpuno prelazak na bezgotovinsko društvo.

PRIRODA I EKOLOŠKA SVIJEST

Švedska je lider u zaštiti okoliša i obnovljivim izvorima energije. Više od 50% energije dolazi iz obnovljivih izvora, uključujući hidroelektrane, vjetroelektrane i biomasu. Gradovi imaju reciklažne stanice na svakom ćošku, a zakoni o očuvanju prirode strogo se poštuju.

Stanovništvo provodi mnogo vremena u prirodi – popularne su šetnje, kampovanja, ribolov, zimski sportovi i „friluftsliv“, što znači „život na otvorenom“. Postoji i zakon “allemansrätten”, koji svima omogućuje slobodan pristup prirodi, uključujući privatna zemljišta (uz poštovanje vlasnika).

ISTORIJSKI PREGLED

Nekada vikinška sila, Švedska je imala važnu ulogu u evropskoj istoriji. Tokom 17. vijeka, bila je regionalna supersila pod kraljem Gustavom II Adolfom. Tokom Napoleonovih ratova gubi Finsku, ali dobija Norvešku (koja se osamostalila tek 1905).

Neutralna u oba svjetska rata, Švedska je tokom Hladnog rata balansirala između Istoka i Zapada. Danas je poznata po humanitarnoj diplomatiji, razvoju ljudskih prava i pomaganju državama u razvoju.

ZANIMLJIVOSTI O ŠVEDSKOJ

  • Švedska je među najmanje korumpiranim zemljama svijeta.

  • Ima više start-up kompanija po glavi stanovnika nego bilo koja zemlja osim SAD-a.

  • Dom je najstarijeg hotela od leda – ICEHOTEL u Jukkasjärviju.

  • Švedski zatvori su toliko „humani“ da ih je teško razlikovati od hostela.

  • Imaju „dječju vladu“ u školama, gdje djeca glasaju o školskim pravilima.

  • Postoji „dan cimet rolnice“ (Kanelbullens dag – 4. oktobra).

  • IKEA je najveći potrošač drveta u svijetu, ali i pionir u reciklaži i održivosti.

  • Šveđani imaju specifičan stil humora – tih, suptilan i često pomalo crn.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime